February 19, 2010 - 14:04 AMT
“We wish Armenia normalized relations both with Turkey and Azerbaijan. Iran will back up any initiative for establishment of peace and stability in the region,” Ambassador <b>Seyed Ali Saghaeyan</b> told reporters in Yerevan. “Official Tehran has always supported peace talks in the OSCE Minsk Group format,” he said.
As to deployment of peacekeeping forces in the Karabakh conflict zone, the Ambassador said that Iran, as a country bordering to Karabakh, has its own stand on the issue.
Touching upon the Armenian-Iranian cooperation, Ambassador Saghaeyan emphasized that a number of joint projects, including construction of Iran-Armenia railroad and highway, hydropower plant in Meghri, an oil pipeline and liquid fuel terminal, are being implemented. “Iran is resolute to develop and strengthen relations with Armenia,” he said.
Asked to comment on validity of Armenian-issued diplomas in Iran, the Ambassador said this problem will be discussed during the upcoming visit of Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan to Tehran.
Finally, assessing the probability of US attack on Iran, Ambassador Saghaeyan said “it’s unlikely due to the state of affairs in Afghanistan and Iraq.”