March 3, 2010 - 15:13 AMT
Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan will attend a nuclear security summit in the United States, hosted by President Barack Obama. However, because the visit is on April 11, the trip is likely to be dominated by the lead-up to April 24, Armenian Genocide commemoration day.
While Turkey’s prime minister ostensibly travels to the United States for a meeting on nuclear security in April, the visit is likely to be overshadowed by the run-up to April 24, a day of critical importance to Armenians, Hurriyet Daily News reported.
Congressional resolution that affirms U.S. record on the Armenian Genocide and recommends to the executive branch to reflect this understanding in its policies will be formally considered by the House of Representatives' Foreign Affairs Committee on March 4.