On March 9, the leader of the Ramkavar Liberal Party of Armenia Harutyun Arakelyan thanked in a letter the Chairman of the U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs Howard Berman, in connection with the adoption of the Armenian Genocide Resolution on March 4.
According to the letter, the text of the resolution had a mistake. In particular, it says that as a result of the Genocide Armenians were deprived of the alleged 2.500-year-old homeland. According to Harutyun Arakelyan, probably, people who worked on the document, used dubious sources, distorting the Armenian history. There are many other sources indicating that the Armenians live more than 4500 years in the Armenian highlands, and in this case it would be correct in general, not to mention in the resolution the origin of the Armenians at all.
Arakelyan also expressed hope that the committee, led by Howard Berman will only use only the services of Armenia's academic institutions.