March 19, 2010 - 15:40 AMT
Bulgaria's conservative Order, Law, and Justice (RZS) party is submitting with the Parliament Thursday an official declaration asking that Bulgaria condemns the Armenian genocide committed by Turkey.
The declaration is in connection with the Thursday visit of Turkish Foreign Minister, Ahmet Davutoglu, to Bulgaria and statements of Turkey's Prime Minister Erdogan that the country is prepared to extradite 100 000 Armenians.
RZS is also requesting an official answer from Prime Minister, Boyko Borisov, about the policy of the cabinet regarding the Armenian genocide during World War I.
The party leader, Yane Yanev, says they aim at reaching a consensus about Bulgaria's assessment of the tragic events and giving a clear statement in defense of historical truth as the US and Sweden have done, Novinite.com reported.
US Congressional Foreign Affairs Committee and the Swedish Parliament recently approved resolutions to brand the 1915 killing of Armenians in the Ottoman Empire as genocide, stirring outrage in Turkey.