March 19, 2010 - 17:05 AMT
The government of Sweden has stated about its readiness to politically and materially support Turkey on the way to its accession to the EU. The web-site of the Swedish government published a statement of intent to develop strategic cooperation with Turkey. That statement stressed that Turkey's EU membership will be encouraged and supported by Sweden.
According to the statement, Turkey will get support in matters of democracy, equality and human rights. "Turkey is one of the most important partners of Sweden, and reforms conducted in this country are important to us," the statement reads. It indicates that Sweden is ready to assist Turkey not only in legal reforms, but, for instance, in attracting women to the democratization process and in projects related to minority rights.
SIDA and the Center for Turkish-Swedish friendship at the Embassy of Sweden in Istanbul will coordinate the development of cooperation between Turkey and Sweden. SIDA, for example, will provide an opportunity to Turkish students to take part in human rights and democracy projects. Similar projects will be implemented in Turkey with participation of Swedish students, TRT-Russian said.
On March 11 Swedish Parliament (131 votes in favor and 130 against) recognized Armenian Genocide, as well as genocide of the Assyrians and Pontic Greeks in the Ottoman Empire.