March 22, 2010 - 16:27 AMT
The 24 April Committee of FAON and the Hay Tad Holland cooperating as "Joint Armenian Organisations of the Netherlands" intend to organise a commemorative demonstration to mark the 95th anniversary of the Armenian Genocide.
FAON calls on all other Armenian organisations and all Armenians in the Netherlands for a massive demonstration to enforce claims for recognition of the Armenian Genocide by Turkey and for implementation of the Motion by Rouvoet by the Dutch government. This Motion has been adopted unanimously by the Dutch Parliament in 2004.
The demonstration will take place in Het Plein square, The Hague, The Netherlands on Tuesday, 20 April 2010.
"It is of utmost importance that we, as the Armenian community in the Netherlands, give a strong signal to show our horror about the Armenian Genocide and about the fact that after 95 years the Genocide is still denied and trivialized in a repulsive way by Turkey and even speaking about it in Turkey is still punishable.
Although there is an extensive recognition of the Armenian Genocide, the international community does not effectively succeed to make clear to Turkey that the pattern of denial and trivialisation is unacceptable and to take the appropriate measures for preventing this practice.
This same attitude of the world made it possible that in 1915 the Armenian Genocide could take place under the eyes of the world.
It is therefore important that we work together to commemorate this 95th anniversary. We call on everyone to participate in the joint demonstration in The Hague, the city of international law," FAON statement said.
The demonstration is intended to enforce the requirement that Turkey recognizes the Armenian Genocide, implementation of the Rouvoet's Parliamentary Motion from 2004, which asks the Dutch government to put constantly and expressly on the agenda the recognition of the Armenian Genocide by Turkey and the need to establish a memorial in The Hague, city of international law, for commemorating the victims of the Armenian Genocide, as an example of how the international community should not handle such disastrous events.