March 24, 2010 - 14:05 AMT
On March 18 the Armenian Embassy in Washington under the auspices of the East Coast office of all-Armenian Fund Hayastan organized an event "hushi: remembering the past, to dream of the future".
The event was attended by the vice president of the Lincy Foundation Harut Sassounian, as well as representatives of Armenian organizations of the United States and the Armenian Apostolic Church.
The Armenian Ambassador to the U.S. Tatul Margaryan delivered a speech, particularly stressing that over the past 17 years the fund has played a crucial not only materially but also morally.
Then, Fund Executive Director Irina Lazaryan familiarized participants with the activities and programs in educational, health and agricultural spheres, as well as the rehabilitation program of Shushi.
A short film dedicated to the needs and life conditions in Shushi was screened, press office of MFA reported. .