March 25, 2010 - 16:16 AMT
Swedish Riksdag can set repeat voting on Armenian Genocide resolution, Foreign Minister of Sweden Carl Bildt stated.
Foreign Minister expressed regret over Armenian Genocide resolution passed in Riksdag, characterizing political decision-making on events of 1915 as incorrect policy. Rather, he urged to give more thought to the events of 2015 when Turkey will possibly become full member of EU.
"Swedish parliament can return to discussion of Genocide resolution in 2011. Sweden was always friendly with Turkey. And I hope bilateral relations, which became somewhat strained because of resolution passage, will be normalized in near future," NTV cited Carl Bildt as saying.
On March 11, 2010, Swedish Parliament recognized the Armenian Genocide in Ottoman Empire in 1915 by 131 votes in favor and 130 against.