March 29, 2010 - 12:48 AMT
Extending the geography of its flights, Armavia Air Company presented Yerevan-Tel-Aviv-Yerevan flight on March 28.
According to Mikhail Baghdassarov, the company President, the regular flight will allow promoting contacts between the two countries and will rather ease Armenian citizens' trips to Israel. At the same time, Mikhail Baghdassarov expressed hope that Armenia's cultural and historical spots will be of keen interest for Israelis.
Edgar Karapetyan, the company's Commercial Director, noted that the flights will be conducted twice a week, on Thursdays and Sundays, by A320 and A319 aircrafts. The tickets will cost 350 euros in both directions. The flight will last up to 2 hours, which will significantly save passengers' time, as previously they had to fly from Tbilisi.
Armavia's first plane left Yerevan for Tel-Aviv with more than 60 passengers on board, the Company's press office reported.
Armavia Company is Armenia's national air carrier, which fully complies with the international requirements of IATA. Currently, Armavia conducts over 340 flights per month to 35 destinations in 20 countries.