March 29, 2010 - 16:31 AMT
Burak Ozugergin, spokesman for Turkey's Ministry of Foreign Affairs, said Monday that adoption of the Armenian Genocide resolution by the U.S. House Committee on Foreign Affairs topped the agenda of a phone talk between Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu U.S. Secretary of State Hillary Clinton on Sunday.
"Davutoglu stressed that not politicians but historians should deal with historical issues. He added that resolution should not be brought onto agenda of the House of Representatives to remove negative impacts of peace efforts in South Caucasus and Turkish-American relations," Ozugergin said. "Mrs. Clinton highlighted importance of Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's attendance at the International Nuclear Security Summit in Washington D.C. on April 12 and 13," he added.
The officials also referred to latest developments in the Minsk process, the situation in Middle East and a number of other regional issues, Anatolian News Agency reported.