March 30, 2010 - 16:39 AMT
According to Russian Ministry of Emergency Situations, Hasmik Martirosyan, 18, and Anna Porkashayan, 55, are still kept in N36 and 64 hospitals respectively.
Two explosions blasted Moscow's subway system as it was jam-packed with rush-hour passengers, killing 38 people and wounding 121 on the morning of March 29. 73 were taken to Moscow hospitals, 10 offered ambulatory care.
The first attack took place at 7:52 a.m. (04:52 GMT) at the Lubyanka station, located a short distance from the headquarters of the Federal Security Service (FSB). The second blast detonated some 40 minutes later at the nearby Park Kultury station, within walking distance of the Kremlin.