April 1, 2010 - 17:35 AMT
"Performance of Azerbaijani composer in Armenia would be an affront to national dignity of the Armenian people, since no organization in Azerbaijan agreed to organize the same concert in Baku. Aquatuor and pre-art groups agreed to submit the program without the work of Azerbaijani composer, since convergence implies willingness of all parties, general manager of Perspectives XXI festival Sona Hovhannisyan told to Pan.ARMENIAN.NET.
The Convergence project is held in frames of Perspectives XXI International Music Festival on April 2. The project organizes concerts of contemporary classical music from 10 countries: Armenia, Serbia, Croatia, Kosovo, Latvia, Macedonia, Belarus, Uzbekistan, Turkey and Azerbaijan performed by Aquatuor and pre-art Swiss groups. In Yerevan the concert will be held at the House of Chamber Music after Komitas.