April 6, 2010 - 17:23 AMT
As Armenia's Minister of Finance Tigran Davtyan told journalists on April 6, the Armenian government initiated a pre-term compensation of the “frozen” deposits of the Great Patriotic War veterans to the amount of AMD800 million.
A PanARMENIAN.Net correspondent in the parliament reported that the government submitted this amendment to the Law on Armenia's State Budget for 2010 for the parliament's discussion on occasion of 65th anniversary of Victory.
According to the Minister of Finance, upon adoption of the amendments by the RA National Assembly, the government will fulfill the payments even before May 9, while this process will last until the end of 2010. 3.7thous. veterans will receive compensations for the “frozen deposits” on a priority basis.