April 7, 2010 - 12:38 AMT
The Armenian Assembly of America (Assembly) will hold its 2010 National Fly-In Day entitled "Day of Advocacy and Affirmation" on Wednesday, April 21, 2010 in the nation's capital.
"With the House Foreign Affairs Committee adoption of H. Res. 252, the Armenian Genocide resolution, Assembly members, ARAMAC activists, friends and colleagues are all urged to join us in Washington, DC as we push forward," stated Assembly Grassroots Director Taniel Koushakjian. The next step in the legislative process is to secure an affirmative vote on the House floor.
Also, on the evening of April 21, the Armenian Caucus Co-Chairs, Reps. Frank Pallone, Jr. (D-NJ) and Mark Kirk (R-IL) will host the Capitol Hill Commemoration of the Armenian Genocide, which will be held in the Cannon Caucus Room.
"With April designated as Genocide Prevention Month, the Obama administration has an important opportunity to further the cause of genocide education and prevention through a clear and unambiguous affirmation of the Armenian Genocide," stated Assembly Executive Director Bryan Ardouny. "We encourage activists and all people of good will to take action to ensure that President Obama and Congress affirm the truth."