April 7, 2010 - 18:09 AMT
Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian said that today Armenia's President Serzh Sargsyan received Turkish Prime Minister's Special Envoy Feridun Sinirlioglu. During the meeting, Sinirlioglu conveyed a written message of the Turkish Prime Minister, as well as verbal messages of the Turkish President and Foreign Minister to the Armenian President, Mr. Nalbandian stated during a governmental hour in the RA parliament, answering the question of Larisa Alaverdyan, a member of Heritage parliamentary group.
“Erdogan's message reads that Turkey wants to continue the Armenian-Turkish process and wants the Armenian side to confirm its position with respect to it,” said Nalbandian, adding that during the meeting Sinirlioglu also conveyed the Turkish Prime Minister’s offer about a meeting in Washington.
Referring to the process of the NKR conflict settlement, the Armenian Foreign Minister said that Armenia’s stance has not changed. According to him, the NKR status and security, as well as the NKR people’s right to self-determination are main issues in the NKR conflict settlement.