On April 16, the Day of Police, NKR President Bako Sahakyan addressed a congratulatory letter to police officers.
“Dear police officers and veterans of police, I bow my head to the memory of servicemen who perished defending their Motherland.
This traditional holiday is a good opportunity to estimate activities implemented and action plans, think over omissions and achievements, minimize derelictions, secure and develop success.
You have chosen a very difficult and responsible profession, which to a great extent provides quiet and secure life to our citizens and is always in the focus of public attention. It is especially important for our young democratic republic and these very demands put before the Police are mainly conditioned by it.
Protection of civil rights and liberties, maintenance of law and order, struggle against criminality are the issues demanding daily painstaking and vigilant work, high professionalism, civil courage and human qualities. I want to be sure that our Police have necessary potential to successfully handle their tasks.
The Artsakh Republic authorities will exert their best efforts to improve social and working conditions of the policemen, modernize technical equipment and make the service more efficient.”