April 17, 2010 - 15:12 AMT
A round table-discussion on Armenian school will bring together 35 art workers in Yerevan on April 19.
The event is organized by Ayb education center, which is going to establish Ayb Education Hub. To develop a concept, it has already organized several discussions with participation of representatives of different fields.
Ayb press service reported that the series of public discussions on Armenian school will be concluded by a summarizing conference in June, during which Armenian School of the 21st century concept will be presented.