April 20, 2010 - 15:21 AMT
Member of the Armenian delegation to PACE Naira Zohrabyan said that the PACE Secretariat has not made a decision on postponement of the spring session yet.
Suggestion on the session’s postponement was submitted to a PACE commission with respect to a volcanic eruption in Iceland.
“At this point, one thing is clear – the session is scheduled for April 26-30. Decision with respect to it will be adopted tonight,” Naira Zohrabyan told PanARMENIAN.Net.
Head of the Azerbaijani delegation to PACE Samed Seidov stated that most likely the PACE spring session will not open. “There are few chances that it will take place,” APA quoted Seidov as saying.