Armenian Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan said that currently, Armenia’s energy systems are the first not only in the region, but also in CIS countries.
“Armenia’s energy system is the most established one in CIS countries by its production and distribution capacities, distribution culture and electric power calculation system. This is not only my biased estimation, but also international experts’ and specialists’ estimation,” Mr. Movsisyan told journalists at the opening ceremony of Yerevan power plant with gas-steam combined cycle.
Besides, the Minister said that second power plant is planned to be constructed at the territory of Yerevan heat and power plant. The electric power produced by the new energy unit first of all will be used for the internal needs, while surplus will be traded for the Iranian gas.
The official opening ceremony of Yerevan power plant with gas-steam combined cycle took place on April 21 with participation of Armenian President Serzh Sargsyan. The new power plant will be consuming 2-2.3 times less fuel (natural gas) for production of 1kW/h electric power.