April 23, 2010 - 11:18 AMT
French President Nicolas Sarkozy hailed his Armenian counterpart Serzh Sargsyan’s commitment to continue the dialogue on normalization of relations with Turkey despite the problems which emerged in the process of ratification of Protocols signed in Zurich in October 2009.
France calls on Armenia and Turkey to continue the dialogue and double efforts to implement the Protocols, which will contribute to establishment of peace and stability throughout the region, says a statement posted on the French President’s website.
On April 22, Armenian President Serzh Sargsyan signed a decree on suspension of the process of ratification of Protocols.