April 23, 2010 - 17:06 AMT
The single Genocide Museum and Institute, which not only conducts scientific works, but also provides people with the opportunity to familiarize themselves with documents, photos and books telling about the Armenian Genocide, has been operating in Yerevan for 15 years.
“200,000 people visit it every year – both personally and virtually. The website of the Museum and Institute contains complete information that can be found in the Museum. The website’s Russian version will also be available soon,” Director of the Museum and Institute Hayk Demoyan told a press conference on April 23.