April 23, 2010 - 17:27 AMT
On April 14, Canadian Parliament hosted a memorial event to mark Armenian Genocide 95th anniversary. The event was attended by members of Canadian parliament, representatives of Armenian organizations of Canada, diplomats accredited to Ottawa.
Representatives of Conservative, Liberal, New Democratic and Quebec Block parties, Canadian Minister of Science and Technology as well as Armenian-Canadian actress Arsinee Khanjian and Genocide studies expert Steven Jacobs spoke during the event.
Upon completion of the event, Armenian Ambassador to Canada thanked Canadian parliament for official recognition of Armenian Genocide and constructive approach to Armenia-Turkey relations issue.
On Aril 24, Armenian Embassy in Ottawa will host a commemorative ceremony for Armenian Genocide victims, RA Foreign Ministry press service reported.