April 29, 2010 - 11:03 AMT
During the April 29 session, the Armenian government adopted a decision on privatization of residential spaces occupied by persons, who were forced to migrate from the Azerbaijani Republic from 1988-1992 and obtained citizenship of the Republic of Armenia.
The decision aims to provide legal guarantees to and solve housing, social and economic problems of numerous refugee families, which temporarily reside in dormitories in Yerevan and Abovian.
The government has approved the list of persons, who will be provided with apartments purchased in an apartment building constructed in Yerevan. The Government instructed the Armenian Ministry of Urban Development to implement the apartments’ distribution through a drawing and, based on its results, to sign deeds of gift (unpaid privatization) with these persons on behalf of the Republic of Armenia.