May 4, 2010 - 18:24 AMT
The Russian television audience will have the opportunity to watch a docudrama about Gevorg and Gohar Vardanyans, legendary intelligence agents, this month. The film will tell about the role of the Soviet foreign intelligence service in the failure of fascist Germany's plans on annihilation of leaders of the anti-Nazi coalition during their historical meeting in Tehran in 1943, RIA Novosti reported.
The source quoted Head of the Press Office of the Russian Foreign Intelligence Service (FIS) Sergei Ivanov as saying that the film is dedicated to the 65th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War. Besides, the film is a part of a large-scale project dedicated to the 90th anniversary of the Russian intelligence service. It is created through the assistance of the press office of the Russian FIS.
According to Ivanov, Gevorg and Gohar Vardanyans are the main characters of the film, entitled: "True story: Tehran 43." The married couple of underground intelligence agents will tell about the events took place in Tehran in 1943. "The couple will tell about many episodes of their professional and private life for the first time," Ivanov noted.