The Armenian delegation headed by RA Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan will participate in the 42nd meeting of the CIS Council of Administration Heads of the Regional Communications Commonwealth (RCC) as well as in the 15th meeting of the CIS Coordination Council on Information Technologies under RCC.
The meetings will focus on development of information and communications fields. Specifically, reports will be delivered on development of the regional postal communication in 2009-2012, impact of the global financial crisis on the postal communication of the RCC member countries, the press office of the RA Ministry of Transport and Communication reported.
Besides, improvement of electronic services, as well as preparatory works of the RCC member countries for participation in the International Electronic Union's forum will be discussed.