May 12, 2010 - 21:59 AMT
In the light of Swedish Riksdag's voting on March 11, the Swedish Branch of International Law Association will host a seminar entitled, Genocide in the Ottoman Empire 1915: Living History, Legal Issues, Prescription or Responsibility.
Ara Aivazian, Ambassador of Armenia to Denmark, Finland, Norway and Sweden; Professor Kaj Hober, Uppsala University and Mannheimer Swartling Law Firm; Vahagn Avedian, M.A. History, Editor of Armenica.org; Moderator: Prof. Ove Bring were invited to participate.
Turkish Embassy has declined participation, Association of Armenian Organisations in Sweden reported.