On May 22, NKR President Bako Sahakyan met with American and Dutch representatives of the Public International Law and Policy Group headed by senior counsel Michael Kovaka who arrived in Artsakh as observers to parliamentary elections.
At the meeting, Bako Sahakyan emphasized that American and Dutch observers’ participation in the elections is a proof of efficient cooperation in the sphere of democratic development.
As NKR leader noted, participation of foreign observers in the elections should not be politicized; with arrival of American and European observers showing the approach to be unacceptable for civilized world, Central Information Department at NKR President’s Office reported.