May 25, 2010 - 18:31 AMT
Samvel Nikoyan: Czechia Foreign Minister’s statement on Karabakh runs counter to that of OSCE Foreign Ministers
May 13-17, Armenian delegation visited Prague to meet with Czech Senate Chairman, the head of Senate Foreign Relations Committee and other high ranking officials, as well as Armenian community representatives.
“Using the absence of Czech Embassy in Armenia and Armenia-Czechia parliamentary friendship group, Azeri propaganda managed to form pro-Azeri attitude on Karabakh issue,” RA NA vice speaker Samvel Nikoyan said at joint news conference with ARFD parliamentary group member Armen Rustamyan.
“In this context, Armenian delegation’s visit was important in presenting the essence of Karabakh issue to Czechia,” the vice speaker noted.
“Meetings with Czech officials focused on Czechia Foreign Minister’s statement made in Baku. The Minister, referring to Madrid documents, pointed out only territorial integrity among Karabakh conflict settlement principles,” Samvel Nikoyan noted.
“As we emphasized, Czechia Foreign Minister’s statement on Karabakh runs counter to that of OSCE Foreign Ministers, signed by him in 2009. We agreed on formation of Armenia-Czechia parliamentary friendship group, also discussing the prospect of opening Armenian Embassy to Czechia.”
Armen Rustamyan, in turn, stated that Armenian delegation’s visit resulted in certain alterations in pro –Azeri attitude with Czech officials.
In conclusion, ARFD parliamentary group member stressed the importance of intensification of parliamentary diplomacy with Czechia.