June 3, 2010 - 18:28 AMT
On June 3, the Armenian government introduced changes and amendments to its earlier decree on Establishing Procedures for Organization of Armenia’s Airspace.
The decision was reasoned by the fact that, according to Annex 15 to the Chicago Convention on International Civil Aviation, ICAO member-countries, including Armenia, should have an electronic database of their airspace restrictions.
Armenia’s General Department of Civil Aviation developed and created a digital database of artificial restrictions with height above 60m. The adopted decision will provide the Department with the opportunity to update and improve the base regularly.