June 17, 2010 - 11:47 AMT
During the June 17 sitting, the Armenian government decided to allocate AMD 62mln to purchase a musical instrument for Aram Khachaturian Philharmonic Hall.
Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan said that French specialists were invited to reconstruct the existing grand piano four years ago. However, according to them, the instrument could be used for 2-3 years.
For his part, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan added that great achievements have been recorded in the field of classical music in Armenia, and world-known musicians arrive in Yerevan to perform concerts, while the existing musical instruments in Armenia do not comply with world standards.
"The government's decision on allocation of funds is a serious step, and we will try to continue purchasing the required instruments also in future," noted Mr. Sargsyan.