June 17, 2010 - 17:49 AMT
On June 17, Armenian Secretary of the National Security Council Arthur Baghdasaryan received Deputy Director of the International Security Department of Poland's National Security Bureau Lukasz Kudlicki.
Attaching importance to deepening of the Armenian-Polish cooperation in various fields, the two men noted that the two countries have great collaboration opportunities in political, military, economic, humanitarian and security fields. During the meeting, the parties also discussed cooperation outlooks between the two countries' national security offices and emphasizing the importance of preparatory works for signing of memorandum on cooperation and program of collaboration for 2010-2012.
Besides, on behalf of Head of the NSB Stanisław Koziej, Mr. Kudlicki invited Arthur Baghdasaryan to visit Poland, the press service of the RA NSC reported.