On June 24, in accordance with the previously achieved agreement with the NKR authorities the OSCE mission conducted crisis-monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces in the eastern direction of Talish settlement of Martakert region, NKR, where the Azerbaijani side roughly violated the ceasefire on June 18.
From the positions of the NKR Defense Army the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdich (Hungary) and Zhaslan Nurtazin (Kazakhstan). The servicemen of the NKR Defense Army, responsible for that defensive area presented to the members of the OSCE mission the details of the perfidious attack of the Azerbaijani subversive unit against the positions of the NKR Defense Army, as a result of which both sides suffered losses.
The monitoring group from the Azerbaijani side was headed by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The monitoring mission from the Karabakhi side was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs, the NKR MFA press service reported.