June 28, 2010 - 14:06 AMT
According to the annual report of researches by Grand Thornton International, a stable tax regime is a key factor that privately held businesses (PHB) look for in the target country. 39% of Armenian businessmen responded that the stability of the tax regime is the most important factor when investing in a foreign economy, Grand Thornton Amyot LLC, the Armenian member of Grant Thornton International, said in a press release.
The second highest ranking factor for Armenian PHBs, 36% of responses, is the tax-free period for 5 years.
The survey of over 7,400 business owners in 36 economies reveals that 17% of PHB owners globally do not consider the local tax regimes when investing in another county.
Amongst PHBs who did consider tax in their overseas decision making, the most popular tax incentives were a tax free period of five years (41%), low tax rates on business profits (39%) and a stable tax regime (38%.)