July 7, 2010 - 12:49 AMT
On July 6, the Georgian parliament adopted a bill on state property, which envisages abolishment of the limitation on the gas pipeline’s sale.
The bill envisages withdrawal of Armenia-bound pipeline from the list of properties privatization of which is forbidden, Civil Georgia news agency reported.
Earlier, Georgian Prime Minister Nika Gilauri stated that the government is not going to sell the control stock of the pipeline.
However, the parliamentarian minority supposes that the verbal promise of the Prime Minister is not enough. Thus, opposition representatives offered the ruling party to include a provision in the bill securing sale of maximum 49% of the pipeline’s shares.
ArmRosGazprom CJSC refrained from commenting on the issue, saying that the responsible person is on a vacation.