July 14, 2010 - 18:40 AMT
On July 14, the Armenian government hosted a meeting on results of Computers for Everyone program under the chairmanship of Prime Minister Tigran Sargsyan, the RA government's press service reported.
Meanwhile, around 3,500 computers were sold in Armenia under the program, representative of Enterprise Incubator Foundation (EIF) Norayr Vardanyan said during a discussion hosted by the World Bank the same day. "The program has involved all regions of Armenia and Artsakh. We are going to organize educational programs for buyers of computers under Computers for Everyone program," noted Norayr Vardanyan.
Computers for Everyone program is implemented by the Armenian government, Enterprise Incubator Foundation, Hewlett-Packard and Microsoft corporations in partnership with Unicomp company and ACBA-Credit Agricole bank. The pilot project of the program has started since September 22, 2009. $5-7mln will be allocated for the program, which has provided the population with the opportunity to purchase computers at market prices. The program aims to increase the level of households' computerization from 6% to 30%.
Seven models of HP computers, including 6 notebooks, are available for Armenian consumers in 7 shops of Yerevan (4), Vanadzor (2) and Gyumri (1).