USD 77,319,365 was bought at an average price of AMD 364.49 /USD 1 and USD 78,251,032 sold at an average price of AMD 366.1 /USD 1 at the Armenian foreign currency market from July 13 to 16.
Deals amounting to USD 17,935,000 at an average price of AMD 364.08 /USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the reporting period.
Meanwhile, deals amounting to USD 400,000 at an average price of 363.59/USD 1 were made at the interbank market.
On July 5-11, AMD loans granted by banks totaled 13.6 billion. USD loans amounted to 34.3 million, the press service of the RA Central Bank reported.