July 16, 2010 - 17:35 AMT
Famous filmmaker Sergei Loznitsa said that a good atmosphere is established at Golden Apricot festival, what is important. "One can get acquainted with a great number of interesting people. Besides, I finally got time to watch films," Loznitsa told a press conference on the sidelines of Golden Apricot festival.
Loznitsa's My Joy film is included in the competition program of fiction films.
Speaking about the difference in documentaries and fiction films, the filmmaker noted that documentaries differ by greater unpredictability of the result. Meanwhile, answering a question on a new wave in the Russian cinema, Loznitsa said that there is no new wave yet. He added that there are some interesting films, which, however, "contain student's mistakes."
Later, in his comments to a PanARMENIAN.Net reporter, Sergei Loznitsa noted that he chooses films intuitively. "First, I get an idea of a film and then I start looking for the place, where I can shoot it," said Loznitsa, adding that this is his second, but not last visit to Armenia.