July 19, 2010 - 15:18 AMT
Summarizing the results of Golden Apricot international cinema festival, its organizers noted that 500 applications were submitted for participation in the festival. Meanwhile, 120 films were chosen for participation in five competition programs of the festival.
Closing the festival, Director of Golden Apricot festival Harutyun Khachatryan urged the filmmakers, who have not won prizes, not to be upset, as they are already winners, being authors of the best films collected from every corner of the world.
As for the results of Jazz-Cinema musical competition held as part of Golden Apricot, the organizers noted that the competition format has not allowed defining winners. Thus, it was decided to distribute the prize fund at the amount of $6000 among all participants of the competition.