July 19, 2010 - 20:42 AMT
On July 19, VivaCell-MTS Armenia and ezetop announced the launch of a new service - International Top Up - which offers Armenian people living or working abroad the possibility to recharge the VivaCell-MTS prepaid mobile of their families back home in Armenia.
The new service will be offered in partnership with ezetop, a company based in Ireland that enables relatives abroad to support friends and family back home by delivering airtime credit directly to mobile phones, the press service of VivaCell-MTS Armenia reported.
"With this new service, the Armenian people living abroad have a new way to sustain the family back home. Now, they can send anytime a recharge to VivaCell-MTS mobiles of their family from any of our 160,000 locations in 12 countries around the world,” said David Shackleton, ezetop's Chief Operating Officer.
“An International operator with an Armenian flavour is not just a slogan, it is a belief. The highest value for an Armenian is taking care for parents and their children. And for thousands of our compatriots who have left their homes for other countries in search of work staying in touch and always being connected to their families and friends is a priority. Our cooperation with ezetop will provide many Armenians working abroad with affordable means of communication with their families living in the motherland as well as an opportunity to support them,” stated VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
VivaCell-MTS mobiles in Armenia can now be easily recharged from abroad through ezetop retail locations across the US, Canada, Germany and Spain as well as online -www.ezetop.com.