July 21, 2010 - 16:38 AMT
Chairman of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs, member of the ruling Republican Party of Armenia Gagik Minasyan said that Armenia’s complementary policy has great outlooks for development.
“We have ideal relations with the CSTO member countries, including Russia,” Minasyan told a press conference in Yerevan on July 21.
According to him, Armenia does not exclude any opportunities for normalizing and boosting political and economic ties with the EU.
Referring to negotiations on signing Association Agreement between Armenia and the EU, Gagik Minasyan said that a certain progress has been achieved in integration into Europe.