July 21, 2010 - 18:11 AMT
Deputy head of Armenian Travel Agencies Union Yeghishe Tanashyan forecasts increase in European and American tourists inflow upon opening of Armenia-Turkey border.
As he told July 21 news conference in Yerevan, tourists will be interested in visiting Armenia through Eastern Anatolia, instead of paying extra to some transit country to get to Armenia.
“The process will stimulate development of tourism in Armenia. We’re already negotiating the issue with our Turkish colleagues,” Yeghishe Tanashyan noted.
As he pointed out, last year, 580 thousand tourists visited Armenia, with only 60-100 thousand arriving as a part of group tour.