August 27, 2010 - 19:08 AMT
This year, Baze youth meeting hosted representatives of Armenian political parties’ youth wings, such as Republican Party of Armenia, MIAK, Orinats Yerkir, ARF Dashnaktsutyun.
“Unfortunately, Heritage and Armenian National Congress representatives, also invited to the meeting, failed to join us. I hope for their participation in the future, as here, at Baze, we aim to create a unified force,” Armenian Youth Foundation coordinator Karen Avagyan told a news conference in Tsakhkadzor.
According to Avagyan, Baze 2010 proved to be a large scale event, bringing together 3000 participants from Armenia, Artsakh and Diaspora. “Over 2002-2010, Baze hosted 6000 young people aged 18-30. Baze is an opportunity to show one’s qualities at best. Many young people, who excelled in sports and culture, are sure to gain more popularity after completion of the youth meeting,” he pointed out.