September 5, 2010 - 15:02 AMT
Odessa’s Center of Armenian culture hosted a number of events to celebrate the 15th jubilee of the twin cities Yerevan and Odessa.
To mark the event, Odessa Municipality presented Yerevan with works of Odessa painters, Yerkramas Russian Armenians' information center reported.
Over the past 15 years, the two cities have been in close cooperation. “Yerevan has been a great help in the establishment of Armenian Sunday school with a capacity of 100 students,” said Margarita Tarasyan, the vice president of the Armenian community of Odessa.