September 9, 2010 - 15:08 AMT
The head of Economy and Values Research Center Manuk Ergnyan announced the results of 2010-2011 Global Competitiveness Report by the World Economic Forum (WEF).
The WEF report covers 139 states worldwide, with Armenia ranked 98th, against 97th place last year (with 133 states assessed).
“In the context of competitiveness, Armenia has returned to the stage of natural resource-based economic development,” Ergnyan noted.
The report indicates improvements in healthcare sphere, employment ratio, and facilitation of transactions for business enterprises among positive tendencies in Armenia. Ineffective antimonopoly policy is described among negative tendencies.
Switzerland remains the world's most competitive economy, followed by Sweden, U.S. and Germany. Among CIS states, Ukraine and Azerbaijan slipped in the ranking (89 and 57th places respectively). Improvement was reported in Tajikistan and Kirgizia (116 and 121st places respectively). Georgia is ranked 93rd, Kazakhstan - 72nd, Russia- 63rd.