September 10, 2010 - 01:14 AMT
On September 9 Azerbaijan withdrew its proposed draft resolution A/64/L.57 from consideration and voting at the UN General Assembly, requesting to move the relevant agenda item to the agenda of the 65th Session of the GA.
“We are thankful to all those UN member states and in particular to the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, which through their stance prevented Azerbaijan from deviating and damaging the negotiation process of the settlement of Nagorno-Karabakh problem and not allowing the adoption of an unconstructive draft resolution presented by Azerbaijan in the UNGA.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs’ field-assessment mission in the territories surrounding Nagorno-Karabakh is in no way connected to the draft resolution proposed by Azerbaijan at the UNGA. In their statement of September 6, 2010, the OSCE Minsk Group Co-Chairs noted that an agreement had been reached with the sides about the field-assessment mission already before summer, that is, weeks ahead of Azerbaijan’s submission of the draft resolution to the UNGA.
Azerbaijan should refrain from its continuous attempts to shift the settlement process, currently underway within the Minsk Group framework, to other formats and it should refrain from provocative and bellicose statements and actions so that the negotiation process could proceed in a more constructive and effective course.” stated in the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.