September 11, 2010 - 18:49 AMT
MARANI (Market of Animation) business forum on animation and information technologies kicked off in Yerevan on September 11. The forum brought together both local and foreign companies dealing with animation, information technologies, interactive games and computer software.
Director of the business forum Hayk Asriyants said that around 23 companies from Armenia, the U.S., France, Germany, Brazil, Argentina and other countries participate in the event.
“We are happy with the results of this year and aspire towards becoming a large business platform in the region,” noted Asriyants.
Specifically, the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Enterprise Incubator Foundation (EIF), Smart Systems, Apaga Technologies, DEEM Communications, Triada Studio, Robert Sahakyants Production, National Cinema Center of Armenia, Visualdis (France), Fugitive Studios (the U.S.), Novelmedia (Germany), ANIMATV (Brazil) and other companies are represented at the event.
ANITA (Animation and IT) conference will become the key event of MARANI. Outlooks of animation, computer software and 3D games development in Armenia and the region will be discussed during the conference on September 12.