September 15, 2010 - 18:55 AMT
Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan said that unfortunately they have not managed to identify the person, who treats soldiers with such sadism.
Commenting on the video, which was placed on YouTube and showed how young people in uniform of the RA Armed Forces are beaten and humiliated, Ohanyan told journalists that currently professionals study it.
He added that they have not managed to identify the participants of the video in such short terms, as their faces are not seen.
“I strongly believe that it is a disinformation. I can’t believe that a similar incident could take place and be recorded,” concluded Seyran Ohanyan.