The Armenian National Committee of America (ANCA) launched “Ask your Senators to Oppose the Bryza Nomination” campaign to prevent appointment of Matthew Bryza as U.S. Ambassador to Azerbaijan during the September 21 Senate Foreign Relations Committee vote.
Senator Barbara Boxer, last month, requested a delay in the Committee vote in order to provide Senators with a meaningful opportunity, during the August recess, to examine Mr. Bryza's diplomatic record, conflict of interest issues, and his written responses to Senate inquiries.
Matt Bryza's troubling diplomatic track record, his potential conflict of interest issues, and his recent testimony before the Senate Foreign Relations Committee clearly establish that he is not the right person to advance U.S. interests and America values as Ambassador to Azerbaijan, the ANCA said.