October 4, 2010 - 14:10 AMT
The Armenian government is consistently introducing e-governance system to decrease corruption risks, what will allow creating pre-requisites for improvement of a competitive business environment, decreasing a direct communication between public employees and citizens.
On October 4, Armenian Minister of Finance Tigran Davtyan said that the Armenian government has approved a bill on introduction of amendments to the RA Law on Licensing, Tax Code and 14 laws, under which the types of licenses and procedure for their obtainment is reduced.
“We have managed to achieve radical changes in the public management, reducing the number of licenses from 169 to 96 or by 40%,” said Davtyan.
Besides, many complex licenses have been simplified, while enterprises will be able to apply for licenses electronically at www.e-gov.am/licenses.
At the first stage, the amendments will refer to simple licenses issued by the RA Ministry of Finance and Ministry of Transport and Communication, as licenses for organization of gambling and taxi services are basically provided here. In six months, the new approaches will be applied in other fields as well.