October 15, 2010 - 16:19 AMT
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that Baku is waiting for the response of Yerevan regarding the Madrid principles for the Nagorno Karabakh conflict resolution.
“It refers to the plan, which was agreed during the Azerbaijani and Armenian Presidents’ meeting through the mediation of the U.S., France and Russia in 2007,” Mammadyarov told a briefing in Tbilisi.
The Minister noted that the plan was submitted to Azerbaijan, which prepared the relevant answer already in December 2009. “However, Armenia has not submitted its response yet. There is a month until the OSCE summit in Astana, lets wait and see,” he said.
Azerbaijan will submit its final answer based on the results of the OSCE Assessment Mission. “The mediators’ interference in the conflict resolution creates a good opportunity for achieving stability in the region,” Mammadyarov said, adding that peace and stability in the region depend on conflict settlement, 1news.az reported.